Minden rendezvény életében fontos szerepet játszanak a számok. Legyen szó a fellépők számáról, a kiállítók, árusok számáról, mind egy-egy fontos mérföldkövet jelentenek, hiszen a számok segítségével lehet a rendezvényt pozicionálni a későbbiekben. De mi történik akkor, ha az esemény nem egy belépőjegyhez kötött, nem szigorú szabályok szerint látogatható, hanem akár ingyenes, regisztráció nélkül is fenntartható rendezvény, amit az emberek puszta kíváncsiságból rövid, vagy hosszú időre látogatnak meg? Ebben az esetben teherré válik a szervezők életében az, hogy mi alapján számoljanak el saját csapatukkal vagy akár a támogatóikkal, hiszen nem áll rendelkezésükre semmilyen adat arról, hogy mennyi látogatót vonzott az esemény és így a jövőbeni szervezés is nehézkessé válhat.
A távoli múltban a személyforgalom számlálására még teljes munkaidőben alkalmaztak olyan embereket, akik napi 8 órában mást sem csináltak, csak egy pici, mechanikus szerkezetet kezeltek, amikor valaki áthaladt egy -akár képzeletbeli- kapun. Ezeket a berendezéseket előszeretettel árulják a mai napig akár az interneten is, hiszen vintage értékük mit sem veszített az évek múlásával, ám használhatóságuk megkérdőjelezhető az új műszaki megoldások miatt. Képzeljük el, milyen unalmas és megerőltető lehet ezt a szerkezetet napjában akár több ezerszer is megnyomi és ellenőrizni, hogy nőtt-e a szám, amit mutat. Nem csoda, hogy a modern korban ezekkel nem találkozni, a számláló munkakör eltűnt és bevezetésre kerültek olyan megoldások, amelyekkel már automatikusan is tudtak egy-egy ponton átmenő személyforgalmat hatékonyan nyilvántartani.
A fejlődés bár nélkülözhetetlen volt, sokkal látványosabb megoldásokat öltött, mint a régi idők “Tally counter” megoldásai, hiszen ha pontosan meg akarjuk automatikusan számolni egy-egy nyíláson áthaladó személyek számát, akkor azokat a személyeket korlátozni kell abban, hogy egyszerre többen is áthaladjanak egy kialakított be- vagy kijáraton, hiszen akkor már nem beszélhetünk megbízható mechanikus számlálásról. Az erre a célra bevezetett biztonsági kapuk meglehetősen robosztusak voltak és lássuk be, nem igazán passzolnának egy mai családi rendezvény látképébe, ha csak a látogatók számának a lehetőség szerint minnél pontosabb nyilvántartása a célunk. Természetesen ezek a kapuk is sokat változtak az idők folyamán és már kevésbé emlékeztetnek egy 80-as évekbeli szupertitkos laboratórium beléptetőrendszerére, de azért még mindig sokkal látványosabbak, mint amilyennek lenniük kellene a 21. században.
Elegáns megoldást kínált a mechanikus problémára az infra technológia, amely mindezt oszlopokba sűrítve oldja meg, mechanikus védelem és beléptetés nélkül. Sokkal kevésbé zavaró a látványa egy-egy infrás számlálókapunak, mint a régebbi idők nagy mechanikus beléptető megoldásainak, de sajnos ez a megoldás sem jelent olyan hatékony számolást, mint akár a “Tally counter”-ek a 19. század végéig, hiszen ha egy infra kapun egyidőben ketten haladnak át, akkor máris sérül a pontossága egy ilyen rendszernek.
A legfontosabb célunk a belépési pontokon történő áthaladó forgalom pontos és automatikus mérése, mindamellett, hogy a legkevésbé akadályozzuk a forgalmat bárminemű kapuval, vagy egyéb olyan mechanikai védelemmel, amely a látogatóknak kényelmetlenséget okoz. Ha jól akarjuk csinálni, akkor a forgalomszámláló kapuk és infrasorompók nem jöhetnek szóba, így kerülhet fókuszba az IP kamerákkal történő video elemzéssel támogatott személyszámlálás. A kamerákat el lehet egy bejárat fölött helyezni úgy, hogy az ne gátolja a forgalmat, ne zavarja a látogatókat, így ezt a feltételt teljesíteni tudják.
Amennyiben IP kamerákat szeretnénk alkalmazni a feladatra sok gyártó megoldása jöhet szóba. Alapvető különbség az egyes gyártók között a rendszer felépítésének alapja, ami mind a telepítési, mind az üzemeltetési munkákat is jelentősen befolyásolja. A jelenleg legelterjedtebb rendszerek külön PC-n, vagy szerveren futó szoftvert alkalmaznak a kamerák képeinek elemzésére, így szükséges a telepített rendszert bekötni egy központi helyszínre, ahol a video elemzést végezzük el. Ez olyan esetekben, ahol egy bejáratunk és egy kijáratunk van, még egy vállalható kompromisszum is lehet, de amennyiben a telepítendő kamerák száma nő, vagy olyan adottságokkal rendelkezik a helyszín, ahol nehézkes egy ilyen központi rendszert telepíteni és a szükséges kábelezést kiépíteni, ott ez sok időbe telik a kivitelzőknek és az idő bizony a megbízó pénztárcáján fog érződni. A másik megoldási lehtőség, amely jelenleg még kevésbé elterjedt, az az “okos” kamerák alkalmazása. Ebben az esetben a kamerán fut a szoftver, ott tároljuk az adatainkat a későbbi feldolgozásra. Könnyen belátható, hogy ezzel a megoldással nem szükséges kiegészítő elemeket használni egy feladatra, hiszen maga a kamera el tudja végezni a video elemzést és az adatok tárolását, így jelentős munkamennyiséget és anyagköltséget is megspórolhat a megrendelő. Ezen felül egy ilyen rendszer sokkal könnyebben alkalmazható olyan szélsőséges körülmények között is, ahol számítani kell csapadékra, magas páratartalomra, amely esetben egy PC elhelyezése sokkal nagyobb kihívás, mint egy beltéri alkalmazás esetében.
Ilyen szélsőséges példa volt a 2017-es Zebegényi Sárkányfesztivál, ahol cégünk az Axis Communications okoskameráival valósította meg aszemélyforgalom számlálását. A fesztiválhoz nem volt kegyes az időjárás, így a rendszereinknek valós körülmények között kellett helytállniuk, hiszen megtapasztalták a kitelepítés két napja alatt a zebegényi Sárkánydombon mind a komoly mennyiségű csapadékot és a viharos erősségű szelet is.
A változó, kültéri körülmények ellenére a feladatot az Axis kamerák és a beépített Axis People Counter szoftver közel 100%-os pontossággal oldotta meg. A keletkezett adatokat a szervezők a későbbi rendezvények forgalmának becsléséhez és a 2017-es fesztivál eredményeinek kiértékeléséhez tökéletesen tudták használni, mindamellett, hogy az így keletkezett adatok a látogatók számára is maximálisan biztosítják a személyes adataik védelmét, hiszen a rendszer csak a statisztikai adatokat rögzíti, video felvétel nem készül a belépőkről.
A Zebegényi Sárkányfesztivált évek óta megrendezik, de ezidáig még nem volt a szervezőknek pontos adata a látogatók számáról, amit cégünk az Axis Communications megoldásaival most megvalósított a rendezvény helyszínén. A 2018-as rendezvény tervezéséhez komoly alapokat jelentenek az így nyert számok, így a jövőben is partnerekként számítunk a megoldás alkalmazására a rendezvényen.