1996-ban a svéd, főleg hálózati eszközökre, és nyomtatószerverekre szakosodott gyártó, az Axis Communications bejelentette a Neteye 200 hálózati biztonsági kamerát, amely megváltoztatta az iparágat és elindította az analog video megfigyelő rendszerek digitális átalakulását. A Neteye 200 kamerát Martin Gren és Carl-Axel Alm fejlesztette ki Svédországban.
Kezdetben a Neteye 200 a tengeren teljesített szolgálatot, olajfoltokat keresve. Napi kétszer készítettek felvételeket vele a webes interfészén keresztül, ezzel az ügyfélnek megspórolt a kamera napi két repülést a helyszínekre amelyeket megfigyeltek a rendszerrel. A kamera először Atlantában az N+I kereskedelmi expón tűnt fel és rögtön nem kisebb név vásárolt belőle két darabot, mint Steve Wozniak az Appletől. A kamera jónéhány iparági díjat kapott, részben az egyedi webszervernek köszönhetően, amely beépítésre került az eszközbe.
A termék promóciója során az Axis rájött, hogy a vásárlóknak tetszik az új termék, de mindenki analog rendszerekt használ. Ez azt jelentette, hogy nem tudták kiváltani a meglévő rendszereiket a Neteye kamerával. 1998-ban aztán az Axis az IP kapcsolat kiterjesztése érdekében megalkotta az első video enkódert. Ez hatalmas mérföldkőnek bizonyult történetünk szempontjából, mert ezzel a felhasználók a meglévő régi analóg rendszereiket képessé váltak integrálni az új IP alapú megoldásokkal. Az Axis további befektetéseket tett a technológia fejlesztésébe és saját video chipet alkottak meg, az ARTPEC-1-et, hogy saját termékeik teljesítménye megfeleljen minden elvárásnak.
1999-ben a Neteye sikere után, az Axis beágyazott Linux rendszereket kezdett használni kameráiban. Ezzel egyidőben elérhetővé tették a kamerák API-ját (programozási interfészét, amely segítségével alkalmazásokat lehet fejleszteni a kamerákra), a “Vapix”-ot, ami nyílt szabványokon alapult és alapul mind a mai napig felhasználva a HTTP és az RTSP protokollokat. A nyílt platform lehetővé teszi külső gyártók számára, hogy a kamerákkal kompatibilis alkalmazásokat készítsenek különböző célokra.
Ugyanebben az évben a német Mobotix vállalat bejelentette az első decentralizált IP kamerát. A Mobotix kamera is Linuxot futtatott és tartalmazott mindent, amire a biztonságtechnikában szüksége van az ügyfeleknek, úgy mint a video-, a risaztás- és a felvételkezelést.
Hogy hazai vonatkozása is legyen a történetnek, a következő nagy lépés 2005-ben történt az iparágban, amikor a magyar Intellio piacra dobta az első IP kamerát, amely képes volt önállóan videoanalitikai feladatok (VCA) megvalósítására. Az Intellio kamerája már ekkor képes volt különböző események felismerésére, például ha egy objektumot elmozdítottak, bármilyen mozgás történt a felvételen, vagy például gépjármű jelent meg a videon.
Az iparág folyamatosan fejlődik és alakul át. A gyártók egyre jobban hagyják el az analóg rendszereket és az IP technológiára koncentrálnak, hiszen telepíthetőségben, kezelhetőségben és minőségben ez az irány határozza meg a kamerák piacát.